• Всички
  • Кино и Общество
  • Кино и Публика
  • Киноиндустрия
  • Кинокритика
  • Киното и Другите Изкуства
Всички
  • Всички
  • Кино и Общество
  • Кино и Публика
  • Киноиндустрия
  • Кинокритика
  • Киното и Другите Изкуства
Кино и ОбществоКиноиндустрия

Нови данни за стари филми и за техните създатели

В богатия документален архив на Българската национална филмотека (БНФ) се съхраняват две машинописни странички, създадени на 19 юли 1960 в София и озаглавени „ЙОХАН РОЗЕВ”. ...

още →
Кино и ОбществоКино и Публика

Съдбата на хроникално-документалния филм „Атентатът в „Света Неделя” (1925)

„Човечеството винаги е намирало повече аргументи, за да документира,  обясни и оправдае престъпления и диващини, отколкото, за ги осъди”.Срещната някъде мисъл В летописа на българското ...

още →
Кино и ОбществоКино и Публика

Чавдар Мутафов и Фани Попова-Мутафова – радикалната двойка на българската филмова мисъл

Взаимосвързани в живота и в творчеството си, а и във възгледите си за изкуството и киното, те са сред постоянните сътрудници на сп. Нашето кино ...

още →
Кино и Общество

Конференция с международно участие по проект „Кинокултура, изкуства и национални образи в България (кино.бг). формиране на обществената значимост на филмовата култура в периода между двете световни войни“ – ТЕМИ НА ДОКЛАДИ И УЧАСТНИЦИ

още →
Кино и Общество

Конференция с международно участие по проект „Кинокултура, изкуства и национални образи в България (кино.бг). формиране на обществената значимост на филмовата култура в периода между двете световни войни“ – ПРОГРАМА

още →
Йосип Новак Кино и ОбществоКиноиндустрия

Хърватин в полите на Витоша. Дейността на кинематографиста Йосип Новак в България (1934–1954)

През 1934 дългогодишният театрален актьор и режисьор Петър Константинов Стойчев (1879–1945) заминава за Белград, където влиза във връзка с кинооператора Йосип Новак и звукооформителя Стефан Мишкович.. Стойчев разработва филмов сценарий за музикална мелодрама и, за да материализира успешно проекта си, озаглавен „Песента на Балкана”, има нужда от висококачествени професионалисти с опит в реализацията на звукови филми.

още →
Реклами за „Лудият певец” във в. „Мир” Кино и ОбществоКино и Публика

Многошумната пролет на 1930-а година. Навлизането на озвучителните апаратури в софийските кина Петър Кърджилов

В статията за първи път се проследяват хронологично основните събития, свързани с преоборудването на българските киносалони със звуковъзпроизвеждащи инсталации през 1930 година. Наред с това са представени различните технологични практики за предаване на синхронен звук и говор в хода на филмовата прожекция. Процесът на навлизане на тези технически нововъведения в българския показ и филмово разпространение е разкрит като процес на остра конкуренция между различните кинопритежатели. Косвено са представени различните методи за реклама и популяризация чрез масовия и специализирания печат на новата звукова форма за съществуване на киноразвлечението. Документирана е точната последователност на процесите и са посочени първите звукови и говорящи филми, които се прожектират на български екран.

още →
Кадър оф филма "Македония" (1923) Кино и Общество

Съдбата на филма „Македония” (1923–1924)

Преди почти 100 години в София, най-вероятно през лятото и есента на 1923 е създаден един филм, наричан още „Македония в образи“ (Македониja во слики) и считан от киноисториците на Република Северна Македония за „начало на македонското филмово творчество“. Създаването на филма и неговата съдба са забулени в легенди и полуистини, част от които са осветлени в изследването на Петър Кърджилов, което може да прочетете тук в секцията „Библиотека“.

още →
Кино и ПубликаКинокритика

,,Филмови трохи“ – българската визитка на световния Петър Увалиев

Преди да емигрира принудително в Англия, Петър Увалиев оставя значим обем от критическо творчество в България. Това се случва предимно през 30-те години на ХХ век, когато пише рецензии и изкуствоведски наблюдения на страниците на различни печатни издания. Те са събрани в книгата Филмови трохи, съставена от изследователя Костадин Костов.

още →
Кино и ОбществоКинокритика

Периодичният печат в България за филма ,,Бай Ганьо‘‘ (1922) на Васил Гендов

,,Освен режисьор Васил Гендов е и сценарист на творбата, разработил литературната ѝ основа по мотиви от произведението на Алеко Константинов „Бай Ганьо. Невероятни разкази за ...

още →

Книга на Ана Гъргич за най-ранното кино на Балканите

Книгата на Ана Гъргич Early Cinema, Modernity and Visual Culture. The Imaginary of the Balkans (Amsterdam University Press, 2022) е първи опит да се представи ранното кино на Балканите в цялото му многообразие и сложност – не като паралелно съществуване на отделни национални прото кинематографии, а като единен феномен, резултат на поредица от исторически, социални, културни и художествени фактори.

още →
Киното и Другите Изкуства

Концепцията за пресечните точки в съвременното историческо изследване на изкуствата

Основен фокус на внимание са проблемите пред изследователите на историята на изкуствата в България през ХХ век. Обсъжда се идеята за търсене на полета на пресичане на разнообразни елементи и тенденции в различните изкуства – театър, кино, литература, изобразителни изкуства, музика. Студията за първи път е публикувана в сборника „Преосмисляйки историята на изкуствата през ХХ век“, С., Институт за изследване изкуствата – БАН, 2015, с. 23–45.

още →
Кино и ПубликаКинокритика

Спорът между „Нашето кино“ и „Кинозвезда“/“Киновестник“

В историята на българската журналистика има десетки, ако не и стотици примери за блестящи полемики. Специализираната кинопериодика дава своя принос и в това специфично поле за изява, чрез един непопулярен, но много любопитен спор. Става въпрос за разразилото се съперничество между смятаното от българската киноистория за най-авторитетно издание от този период – Нашето кино (1924-1936) и Киновестник (1924-1925), който през 1925 се слива с Кинозвезда (1920-1929). Публикацията на д-р Росен Спасов е поместена за първи път в сп. ,,АРТизанин'', бр. 2/2017.

още →
Кино и Общество

Съдбата на хроникално-документалния филм „Атентатът в „Света Неделя” (1925)

В летописа на българското кино от немия период фигурират три хроникално-документални творби, които с право могат да бъдат наречени „филми легенди”. Заглавията им са „Балканската ...

още →
Иван Ст. Андрейчин КиноиндустрияКиното и Другите Изкуства

„Неизвестно до днес продължение на „Синема”“

Петър Кърджилов анализира историята на двете части на „Синема“ от Иван Ст. Андрейчин и как се оценяват те в българското кинознание.

още →
Кино и Общество

ПЪТЕШЕСТВЕНИЦИ С КИНОКАМЕРА: ЗАГАДЪЧНИТЕ ЛЮБА И НИКОЛА КУТИНЧЕВИ

Студията представя историята и богатия личен архив на Люба Кутинчева, пребивавала многократно в Азия през 1920-те и 1930-те години. Сред различните свидетелства за нейните пътешествия са и първите филмови ленти, заснети от българин в тази част на света. (опис на снимката: ДА - София, ф.1328к, оп.1, а.е.18, л.37)

още →
Кино и ОбществоКино и Публика

Златан Дудов за българската кинопреса през 1924

Когато през лятото на 1924 след почти двегодишно отсъствие 21-годишният Златан Дудов се завръща за няколко месеца в София от Берлин, той е приятна изненадан от изобилието от български филмови списания. "Нашето кино" публикува неговата статия за съвременната българска кинопреса.

още →
Кино и ОбществоКино и Публика

Васил Гендов – патриархът

Киноведите Петър Кърджилов и Александър Донев разговарят по повод изложбата „Васил Гендов. Живот между театъра и киното“, отбелязваща 130 години от рождението на пионера на българското кино.

още →