Блог

Две нови книги по проект „КИНО.БГ“

От печат излязоха следвашите две книги от издателската програма на проекта на сектор „Екранни изкуства“ в Института за изследване на изкуствата – БАН „Кинокултура, изкуства и национални образи в България (КИНО.БГ). Формиране на обществената значимост на филмовата култура в периода между двете световни войни“, реализиран с държавно подпомагане по договор № КП-06-Н60/6 от 16.11.2021 г. с Фонд „Научни изследвания“.

Книгите могат да бъдат „свалени“ от секция „БИБЛИОТЕКА“ на сайта!

„ОТ ЛУНА АД ДО КИНОПРОСВЕТАТА ПО СЕЛАТА. ИНДУСТРИАЛНО И ИНСТИТУЦИОНАЛНО В БЪЛГАРСКОТО КИНО МЕЖДУ ДВЕТЕ СВЕТОВНИ ВОЙНИ“ на Петър Кърджилов съдържа осем студии, посветени на малко изследвани и напълно неизвестни теми от историята на българското кино през 20-те и 30-те години на ХХ век. В тях с характерните за автора богата фактологичност и увлекателност са разкрити не само творческите постижения, колкото и скромни да са те на българските кинопионери, но и бита, социалната и културна атмосфера на времето. Това е епохата, в която възникват първите киношколи, производствени обединения на филмови дейци, професионални организации и киноинституции.  Пред читателя се открива една широката панорама на българския филмов живот, изпълнен със смели мечтатели, ловки комбинатори, вдъхновени предприемачи, които никога не се отказват и са готови да жертват всичко, за да положат основите на българското кино.  

CHARLIE CHAPLIN ON VITOSHA. THE SHAPING OF FILM CULTURE IN BULGARIA AND THE BALKANS BETWEEN THE WORLD WARS (ЧАРЛИ ЧАПЛИН ЗА ВИТОША. ФОРМИРАНЕТО НА ФИЛМОВАТА КУЛТУРА В  БЪЛГАРИЯ И НА БАЛКАНИТЕ МЕЖДУ ДВЕТЕ СВЕТОВНИ ВОЙНИ) е опит в сборник студии и статии да се опише и анализира появата на национална филмова култура на Балканите в междувоенните години чрез поредица. Фокусът е върху процесите, които се развиват на територията на Царство България при взаимодействието на киното с други изкуства, медии и основните държавни институции. За по-ясна контекстуализация са взети примери от две области в съседни държави, които са най-близки по манталитет: Вардарска Македония, тогава част от Сръбско-хърватското кралство, и гръцкия град Солун. Този сборник се опитва да запълни липсата на интердисциплинарни изследвания, които разглеждат развитието на киното на фона на културните и социалните процеси, характерни за националната държава на Балканите в този конкретен исторически период. Изследването допринася за по-нюансирано разбиране както на разглеждания период, така и в наши дни. Познаването на миналото остава все така наложително за разбирането на съвременните предизвикателства и перспективи.

Книгата е публикувана на английски. Съставител: Александър Донев, рецензенти: Петя Александрова, Гергана Дончева. Радактор на английския текст и допълнителни преводи: Петър Гълъбов

Александър Донев

Александър Донев

Завършва НАТФИЗ (тогава ВИТИЗ) през 1988. Работил е като редактор в списание „Кино“, управител на издателство „Народна култура, мениджър на киносалони, разпространител и продуцент. Има многобройни публикации като кинокритик от 1984 до днес. Професор в Института за изследване на изкуствата при БАН и преподавател в НАТФИЗ. Автор на книгите „Помощ от публиката“ (2018), „Независимите в киното“ (2019), „Картографиране на филмовата неопитоменост“ (2021), "Златан Дудов. Правият път към киното" (2023)