Blog

Най-ранното балканско кино като единен културен и художествен феномен

Книгата на Ана Гъргич Early Cinema, Modernity and Visual Culture. The Imaginary of the Balkans (Amsterdam University Press, 2022)  е първи опит да се представи ранното кино на Балканите в цялото му многообразие и сложност – не като паралелно съществуване на отделни национални прото кинематографии, а като единен феномен, резултат на поредица от исторически, социални, културни и художествени фактори.

Авторката доказва аргументирано, че даже и да е западно изобретение, предразположеността към киноизразяване и кинопреживяване  присъства дълбоко в художествените традиции и културата на Балканите. Тя не е склонна да приеме застъпваното и от местни киноисторици прекомерно акцентиране върху  изостаналостта, дефицитите, примитивността на местното кино – ранно, но и по-късно. Гъргич оспорва подобна изследователска редукция, която пренебрегва реалните кинематографски факти за сметка на идеални конструкции, продукт на привнесени традиции и проекции на различна социо-културна ситуация.

На трето място тази книга разрушава един стереотип по отношение на региона: че поради острите национални противоречия, драматичното минало и неравномерно развитие на балканските народи, е невъзможно тяхната културна и визуална история да се реконструира като нещо цялостно, основаващо се на единни модели и принципи. Доразвивайки концепцията на Дина Йорданова за балканското кино, отнасяйки я към неговите извори, тя потвърждава възгледа, че Балканите за по-скоро културна категория, а не географско понятие.

Възможността да се обоснове съществуването на единен културен образ и модел за възприемането и установяването на киното на Балканите е аргументирано в книгата от онзи мултиезиков, мултиетнически, мултирелигиозен бленд, който определя мирното съвместно съществуване на балканските народи преди поредицата войни, започнали с началото на второто десетилетие на ХХ век.

Справедливо е да се отбележи, че проникновените заключения и анализи на Ана Гъргич биха били невъзможни без проучванията и публикациите на десетки изследователи, архивисти и киноисторици от всички балкански страни, натрупани в най-голям обем през последните 3-4 десетилетия. Стъпвайки на техните усилия и открития, авторката разгръща своята оригинална концепция и създава една жива и богата панорама на ранното кино на Балканите, за чиято значимост филмовата история доскоро едва ли е подозирала.  

Early Cinema, Modernity and Visual Culture. The Imaginary of the Balkans

Ana Grgić. Amsterdam University Press, 2022. Pp.278 (Volume 3 in the series Eastern European screen cultures)

https://www.aup.nl/en/book/9789048543885/early-cinema-modernity-and-visual-culture

В рубриката Библиотека е публикуван откъс от книгата.

Александър Донев

Alexander Donev

Graduated from NATFA (then VITIZ) in 1988. He has worked as an editor in the magazine "Kino", manager of the publishing house "Narodna Kultura", manager of cinema theatres, distributor and producer. He has numerous publications as a film critic from 1984 to the present. Associate professor at the Institute of Art Studies – Bulgarian Academy of Sciences and lecturer at NATFA. He is the author of Ask the Audience (2018), The Film Independents. From Edisson to Netflix (2019) and Mapping the Film Untamedness (2021).